Logotyp Lambda

Badanie USG

Badanie USG pozwala na wykrycie wielu stanów chorobowych w organizmie, a do tego jest bardzo bezpieczne w związku z tym może być wiele razy powtarzane.
Jest to jedno z najbardziej podstawowych badań, które wykonuje się w celach diagnostycznych, między innymi po to, by ocenić stan pacjenta i podjąć decyzje co do dalszego leczenia lub profilaktyki. Na obrazie USG widoczne są nie tylko same narządy, ale także wszelkie guzy, zmiany nowotworowe, mięśniaki, a w przypadku przyszłej matki – płód.

Przebieg badania

Ultrasonografia opiera się na falach akustycznych o wysokiej częstotliwości. Choć ludzkie ucho nie może ich usłyszeć, mają one zdolność przenikania przez komórki organizmu, ale nie działają na nie niekorzystnie, jak na przykład promienie rentgenowskie. Obraz badanego narządu wyświetlany jest na monitorze. Aby przewodzenie impulsów było łatwiejsze, fragment ciała poddawany diagnostyce smaruje się specjalnym żelem do USG

Przygotowanie do badania USG

Do prawidłowego przeprowadzenia badania konieczne jest przestrzeganie kilku zasad: nie palenie paleniu tuż przed badaniem, kilka dni przed badaniem zrezygnować z ciężkostrawnych pokarmów, Najlepiej do badania (jamy brzusznej) być na czczo oraz pamiętać o tym, by mniej więcej godzinę przed badaniem wypić litr niegazowanej wody mineralnej, tak aby podczas badania pęcherz był pełny.

Przeciwwskazania do wykonania badania

Badanie ultrasonograficzne jest uznawane za jedno z najbezpieczniejszych badań, dlatego nie istnieje wiele przeciwwskazań do jego wykonania. Nie zaleca się jednak wykonywania badań USG w miejscach otwartych ran, oparzeń, a także urazów kości.
Otaczamy opieką pacjentów z Piekar Śląskich oraz okolicznych miast jak Bytom, Chorzów, Siemianowice Ślaskie ,Tarnowskie Góry oraz spoza terenu Śląska.
logo Lambda
Copyright © "Lambda" Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram