Masaż relaksacyjny to odmiana masażu klasycznego. Skupia się on na redukowaniu napięć mięśniowych, odprężaniu całego ciała, zmniejszaniu tkanki tłuszczowej, eliminowaniu bólu pleców, szyi, karku, czy barków, poprawie krążenia i przepływu limfy oraz na wyciszaniu emocjonalnym osoby masowanej.
Masaże relaksacyjne są wykonywane na całym ciele lub też na poszczególnych jego częściach, np. wyłącznie na plecach, tylko na nogach, tylko na twarzy, itp. Masaż relaksacyjny całościowy obejmuje plecy, nogi, ręce, brzuch, pośladki, klatkę piersiową, itd. Zwykle taki masaż zajmuje około godziny czasu.
Nie ma potrzeby aby jakoś szczególnie przygotowywać się do masażu.
Pomieszczenie, w którym odbywa się relaksacyjny masaż zwykle jest odpowiednio naszykowane, czyli np. palą się delikatne światła, świecą się świece, w tle słychać cichą, odprężającą muzykę, czuć przyjemny zapach olejków aromatycznych, itp.
Masaż relaksacyjny można polecić każdemu. To bezpieczny, łagodny rodzaj masażu, który wspaniale relaksuje, wycisza skołatane nerwy, usuwa napięcie z mięśni, zwalcza dolegliwości bólowe, przegania stres, itp.
Jakie są przeciwwskazania do wykonywania masażu relaksacyjnego?
Oprócz wielu korzyści i pozytywów, jakie przynosi poddawanie się tego typu zabiegom odprężającym występują też przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego. Jednym z nich jest infekcja, zwłaszcza przebiegająca z gorączką, choroba nowotworowa, stany zapalne skóry, schorzenia układu krążenia, hemofilia, nadciśnienie tętnicze, choroba żył, skłonność do występowania krwotoków, niedawno przebyte złamania, zwichnięcia czy skręcenia kości i stawów.