Logotyp Lambda

Spirometria

Badanie czynnościowe układu oddechowego, które pozwala na obiektywną ocenę czynności płuc.

Opis badania

Podczas spirometrii ocenia się objętość powietrza wydychanego i wdychanego do płuc. Badanie polega na oddychaniu przez ustnik aparatu. Zwykle wykonuje się tzw. spirometrię podstawową, jednak zdarza się również wykonanie spirometrii po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela (określaną jako „spirometria z oceną odwracalności obturacji”). Jest to jedno z podstawowych badań w pulmonologii, dlatego zakres wskazań jest bardzo szeroki.

Przygotowanie do badania

Przed badaniem nie należy palić papierosów ani pić alkoholu (min. 4 godziny, a najlepiej 24 godziny).
Nie należy zakładać ubrania krępującego ruchy w okolicy klatki piersiowej i brzucha.
Przez 2 godziny przed badaniem nie należy spożywać obfitych posiłków.
Bezpośrednio przed badaniem (około 30 minut) nie należy podejmować intensywnego wysiłku fizycznego.
Czasami może być konieczne odstawienie przed badaniem niektórych leków na astmę (tylko wtedy, gdy spirometria będzie wykonywana po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela); podczas rejestracji/ustalania terminu badania chory zostanie zapewne poinformowany o konieczności odstawienia przed badaniem leków rozkurczających oskrzela (jeśli wykonywana będzie próba odwracalności obturacji).

Przeciwskazania do badania

Niekontrolowane i znaczne nadciśnienie tętnicze 
Krwioplucie nieznanego pochodzenia
Niedawno przebyty zawał serca lub niestabilna dławica piersiowa
Niedawno przebyte krwawienie wewnątrzczaszkowe lub operacja głowy
Tętniaki aorty albo tętnic mózgowych
Niedawno przebyta operacja na naczyniach krwionośnych
Przebyta niedawno operacja okulistyczna lub przebyte odwarstwienie siatkówki

Przebieg badania

Spirometria jest badaniem dokładnym i powtarzalnym, o ile wykona się ją prawidłowo. Niektóre z wyników w znacznym stopniu zależą od wysiłku badanego.
Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej. Należy siedzieć prosto, nie wolno się garbić. Należy objąć szczelnie ustnik aparatu wargami i dokładnie wykonywać polecenia osoby prowadzącej badanie. Początkowo oddycha się spokojnie. Następnie na dany znak nabiera się maksymalnie głęboko powietrza, po czym wykonuje jak najmocniejszy i najszybszy wydech. To pierwsza „trudność techniczna” (można to sobie przećwiczyć – trzeba dmuchnąć możliwie najmocniej).
Następnie kontynuuje się wydech jak najdłużej. Wkrótce ma się wrażenie, że w płucach nie zostało już w ogóle powietrza – nie wolno się poddawać, trzeba dalej dmuchać, aż do momentu, kiedy osoba prowadząca badanie powie, że można już przestać. Poprawne wykonanie spirometrii wcale nie jest takie proste, ale warto się postarać. Badanie nie jest szkodliwe dla zdrowia, a uzyskuje się wiarygodny i co ważniejsze powtarzalny (czyli podobny za każdym razem) wynik.
Otaczamy opieką pacjentów z Piekar Śląskich oraz okolicznych miast jak Bytom, Chorzów, Siemianowice Ślaskie ,Tarnowskie Góry oraz spoza terenu Śląska.
logo Lambda
Copyright © "Lambda" Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram