Logotyp Lambda

Analiza składu ciała

Badanie metodą BIA jest bardzo dokładne i pozwala na uzyskanie informacji, które są przydatne w leczeniu otyłości, układaniu diet oraz treningów nastawionych nie tylko na redukcję masy ciała.
Opis badania spirometria

Opis badania

Bioimpedancja elektryczna (BIA) jest metodą analizy składu ciała z użyciem prądu o niskim natężeniu, zwykle 0,8–1 mA. Poszczególne tkanki zawierają określoną ilość wody, w związku z czym różnie przewodzą elektryczność.
Samo obliczenie wskaźnika BMI jest niewystarczające, potrzebne jest jeszcze monitorowanie składu tkanek, dopiero ta wiedza pomaga w kontrolowaniu masy mięśniowej, tłuszczowej i kostnej. Analiza składu ciała przydaje się lekarzom specjalizującym się w leczeniu otyłości, dietetykom, trenerom sportowym, trenerom fitness, a także sportowcom, którzy chcą lepiej kontrolować budowę ciała.
Wykorzystując metodę BIA, można dokładnie zbadać zawartość tkanki tłuszczowej całkowitej oraz trzewnej. Nadmiar tkanki tłuszczowej zwłaszcza trzewnej zwiększa ryzyko zaburzeń metabolicznych. Kontrolowanie poziomu tkanki tłuszczowej poprzez analizę składu ciała może być elementem zapobiegania i jednym z elementów wspomagania leczenia tych chorób.

Przygotowanie do badania

24 godz przed badaniem nie spożywaj kofeiny, która zawarta jest w wielu popularnych napojach: kawie, herbacie, napojach energetycznych, a także
w suplementach pobudzających czy przedtreningowych; oraz alkoholu
idealnie byłoby oddać mocz na 30 min przed badaniem;
pomiar wykonywany jest na bose stopy – wygodniej nie zakładać tego dnia długich rajstop;
dzień przed planowanym pomiarem zrezygnuj z intensywnych ćwiczeń fizycznych;
do badania najlepiej 4 – 6 godzin po spożyciu ostatniego posiłku
w przypadku kobiet – nie wykonuje się badania podczas menstruacji
(wykonanie samej analizy składu ciała można przełożyć w ramach tej samej wizyty na inny dogodny termin).
Przygotowanie do badania
Przeciwskazania spirometria

Analizie składu ciała tą metodą NIE MOGĄ się poddać osoby:

z wszczepionym rozrusznikiem serca
z wszczepionymi metalowymi implantami
z wszczepionymi urządzeniami elektrycznymi w jamie brzusznej typu „Abillity” (ze względu na istniejące ryzyko rozregulowania rozrusznika i innych urządzeń, a w przypadku metalowych implantów – ryzyko zafałszowanych wyników badania)
osoby ze stwierdzoną padaczką
kobiety w ciąży
Nie zaleca się wykonywania badania u dzieci poniżej 3 roku życia.
Nie zaleca się wykonywania badania u kobiet podczas menstruacji.
Analizator umożliwia wykonanie pomiaru u osób w wieku 5-99 lat.

Przebieg badania

Pacjent stoi analizatorze składu ciała lub leży na specjalnej macie i podłączony jest do elektrod, urządzenie wysyła impulsy, mierząc oporność tkanek organizmu na prąd. Przez narządy zawierające więcej wody impulsy przechodzą łatwiej niż przez te, które zawierają jej mniej. W taki sposób urządzenie oblicza ilość tkanki mięśniowej, tłuszczowej, kostnej i zawartość wody; oceniane jest też dobowe zapotrzebowanie na energię i wiek metaboliczny . Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne.
Przebieg badania
Otaczamy opieką pacjentów z Piekar Śląskich oraz okolicznych miast jak Bytom, Chorzów, Siemianowice Ślaskie ,Tarnowskie Góry oraz spoza terenu Śląska.
logo Lambda
Copyright © "Lambda" Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram